На 5.08.2025 г. в 15,26 ч. всички членове на Международния колоездачен съюз UCI получиха имейл, с който UCI ги уведомява за наказания, наложени на Председателя и Заместник-председателя на Българска федерация колоездене БФК. Същите са публикувани и на страницата на UCI.
Бих искал да ви разкажа какво доведе до тези наказания и какво предстои да се случи в близко бъдеще.
Здравейте. Казвам се Георги Георгиев, председател на Колоездачен клуб Курбел от гр. Пловдив. Национален съдия съм по Планинско и Шосейно колоездене със сертификати от UCI. Успешно завърших курс за Треньор по Планинско колоездене Level II в школата на UCI в гр. Анадия, Португалия В последните две години ми се наложи да проведа една битка в името на това децата в колоездачния спорт да се състезават при равни условия, а не с бързите пръсти на човека от времеизмерването.
Създадох Курбел през 2022 г. и същата година бяхме приети за член в Българска федерация колоездене. През 2023 г. имахме лицензирани трима състезатели.
През 2024 г. клубът доста се разрастна. Имахме лицензирани 21 състезателя, от които 19 деца под 18 години, състезаващи се предимно в дисциплината от планинското колоездене Спускане (Даунхил, Downhill, DH). Много от тях не бяха ходили никога на състезание.
В Курбел имахме мечти да развиваме таланти и характери. И все още ги имаме, но се оказа, че първо трябва да се справим с проблеми от най-неочакваното място – ръководството на федерацията.
Първото състезание по Спускане през сезон 2024 се проведе в околностите на гр. Петрич. Не можах да присъствам. Едно от момчетата ми се обади и ми каза, че има проблем. Състезател на клуб Райдърс Юнайтед с председател Данаил Ангелов се състезава в грешна категория, вместо U19 (17-18 г.) е картотекиран в категория U17 (15-16 г.), в която се състезава и нашият състезател. В крайното класиране състезателят на Райдърс Юнайтед става първи, а нашето момче е втори. Посъветвах един от родителите, които бяха на място, да се обърне към съдията, но за съжаление той не им е обърнал внимание. В първия възможен момент подадох контестация. След дълги разправии със Съдийската колегия към БФК, контестацията беше уважена. Още тогава започнаха да ми се правят намеци да внимавам с кой се захващам.
През месец май се проведе състезанието в гр. Тетевен. След него беше подадена контестация от друг отбор относно несъответствие на трасето с Наредбата за Спускане. Същия отбор подаде и жалба до Дисциплинарната комисия на БФК, защото организаторът , членът на УС на БФК и Заместник-председател на УС на БФК, Председателят на УС на Райдърс Юнайтед Данаил Ангелов беше казал на едно дете: „Лайнар, взимай една лопата и започвай да си копаеш гроба“. За тези си думи Данаил Ангелов беше наказан от Дисциплинарната комисия на БФК с глоба.
В началото на юни 2024та установих, че някой е правил промени в Наредбата за състезанията по Спускане, без промяната да бъде гласувана на Управителен съвет и без да бъде отразена в протокол от такова заседание. Някой беше променил минималната дължина на трасетата за категории U17 и надолу – беше премахната минималната дължина от 1500 метра. Промяната настъпи след контестацията на състезанието в Тетевен и мои наблюдения, че много малко трасета от календара на БФК по Спускане отговарят на това условие. Основният организатор на състезания по спускане в България е Данаил Ангелов чрез Райдърс Юнайтед и Консепт Криейтив. И до днес тази промяна не е отразена в нито един протокол от УС.
Тук някъде се опитаха да ме купят, за да спра да търся справедливост. Не им се получи. Последваха заплахи по телефона – да съм внимавал срещу кой се изправям, той бил много силен, щял да унищожи Курбел и мен. Е, опитаха се, но неуспешно. Но затова след малко.
Сезонът вървеше и нашият клуб Курбел се представяше превъзходно – две от нашите момчета бяха на първо и второ място в ранглистата в категория U17, останалите също показваха отлични резултати с постоянно присъствие в челната десетка на състезанията.
Дойде време да се определи съставът на националния отбор за участие в Европейското първенство по спускане през август в Шампери, Швейцария. Попитах ръководството на БФК и по-специално се обърнах към Данаил Ангелов, Заместник председател на УС на БФК, какви са критериите за Националния отбор и кои състезатели конкретно ще бъдат изпратени на Европейското. Ясни критерии така и не получих, а съставът беше обявен едва, когато отборът вече беше на трасето. Оказа се, че състезателите на Курбел, първи и втори в ранглистата, със стабилни класирания през годината, не са част от отбора. За сметка на тях бяха заминали абсолютни туристи. Това се доказа и от класиранията – окупирахме последните места в категориите, в които Националния отбор участва.
По темата се изписаха тонове имейли, но от тях не последва нищо. Тоест, последва арогантност и още повече заплахи. Определени хора започнаха да звънят на децата от клуба и да им обясняват, как с Курбел е свършено и как през 2025та няма да ни има.
В края на август и началото на септември 2024та се проведе Международната колоездачна обиколка на България по шосейно колоездене. Участвах в организацията като доброволец. Обиколката не завърши добре. Заради драстични нарушения на финала в последния етап, UCI наложи глоби в размер на 16 250 CHF, като от тях 5 000 CHF лична глоба на Рейс директора и Председател на УС на БФК Евгений Герганов. В по-късен момент УС на БФК с резултат 6 гласа За и един Против реши личната глоба на Евгений Герганов да бъде платена от БФК. Това решение, освен че е неморално, е в разрез с куп закони.
Състезателният сезон завърши. Състезателите на КК Курбел се представиха блестящо – първи и втори в крайното класиране в категория U17, наситено присъствие в тази и другите категории на останалите момчета.
За съжаление нито те, нито аз успяхме да се насладим на успеха. Клубът беше подложен на яростни атаки за това, че търся справедливост.
Поради натрупващите се проблеми и отказът на УС на БФК да им обърне внимание, взех решение да сезирам UCI. Октомври месец изпратих материалите до Дисциплинарната и Етичната комисия. Сигнали до UCI изпратиха и още няколко души. В началото на декември 2024та се проведе Общо събрание на БФК. Там за първи път видях с какво наистина се сблъсквам. Имаше организация неудобните на УС да бъдат псувани и заплашвани със саморазправа от човек, който се слави с агресията си. На задните редове присъстваха хора от ръководството на предишната, фалирала федерация БКС. Те употребяваха алкохол, викаха и псуваха. Никой не пожела да въведе ред. Разочарованието от държанието и от ниския интелект на хора, които преди съм имал за авторитети, беше смразяващо. Нивото беше на махленски хоремаг.
В края на декември UCI отговори на всички, които бяха подали сигнали. Изискваха много допълнителни материали – решения на УС, имейли, друга кореспонденция, свидетелски показания. Трябваше да се свърши огромна работа за две седмици. За щастие се намериха хора, които отказаха да се страхуват и с имената си защитиха общата кауза. Аз имах да отговарям на 17 въпроса за деяния на членове на УС, свързани с расизъм, заплахи и насилие над деца, манипулиране на състезания, вмешателство на членове на УС в работата на комисии, заплахи към състезатели и служители на БФК и много други. 13 души написаха показания за случващото се в БФК, между тях съдии, състезатели, треньори и родители.
И така неусетно дойде най-сакралната дата в историята на БФК – 5.02.2025 г. С Решение №1 на УС на БФК аз, Георги Георгиев, бях изхвърлен, цитирам „ДОЖИВОТНО“ от колоезденето, а Колоездачен клуб Курбел беше изключен от Българска федерация колоездене. С Решения №2 и №3, УС наложи големи наказания на други двама души, критикуващи УС на БФК. И те не бяха случайни – Председателят и Заместник-председателят на Републиканската съдийска колегия по колоездене, критикуващи работата на УС. Всички тези решения нарушаваха устави и закони, но това нямаше никакво значение. Главният „злодей“, моя милост, беше изхвърлен и повече нямаше да им се бърка в „управленските“ решения. С лека ръка УС на БФК изхвърли клуб с над 20 състезатели деца. Просто така, защото председателят на клуба търси справедливост. В последствие се оказа, че решения №1, 2 и 3 са на път да унищожат БФК.
За щастие, всичко, което УС или друг орган на БФК реши, подлежи на обжалване пред UCI. Пише го и в устава на БФК, пише го и в Конституцията на UCI. И аз обжалвах. Но продължих да търся справедливост тук, в България.
За да съхраня донякъде Курбел, се принудих да лицензирам състезателите в друг отбор. През май 2025та участвахме на състезанието в Тетевен, организатор отново е Райдърс Юнайтед. Явно на това място му е писано да бъде съдбовно. Тук успяхме безапелационно да докажем манипулиране на времена – с видеозаписи и със самопризнанията на оператора на компютъра на времеизмерването.
Група от 20 клуба събрахме подписка за Извънредно изборно общо събрание. УС бясно се съпротивляваше. Отначало игнорираше подписката, но съдът разпореди събранието да се случи. УС обжалва пред ВКС, но и от там потвърдиха, че събрание ще има. В безизходица, УС свика Общо събрание на друго място в същия ден и час като нашето. На 25.05.2025 г. в гр. Пловдив започнахме регистрацията на делегатите. По някое време всички от алтернативното събрание дойдоха с едничката цел да ни саботират. Получи им се. Викове, псувни, заплахи, циркове – пълна програма. Някои хора си тръгнаха. Не можахме да изберем нов УС, но пък разбрахме много по-важни неща. Нагледен пример за нивото на нашите опоненти е факта, че един от гостите на събранието, при това жена – „най-важната“ в Спускането, вместо да се подпише с подписа си, в списъка с гости нaписа „КУР“…
На 30.06.2025 г. УС организира още едно Общо събрание. Там под строй се гласува аз и отборът ми да бъдем изгонени окончателно. Изгониха и един член на УС, който също се бореше за справедливостта. Въпросното събрание е обжалвано и всеки момент чакаме решението на съда.
Но в цялата тази история липсваше нещо. Липсваха решенията на UCI по нашите жалби. И те започнаха да пристигат…
На 16.07.2025 г. в 16,29 ч. получих решение на Дисциплинарната комисия на UCI по жалбата ми за отнемането на лиценза ми от УС на БФК. Унищожително за УС решение. Цялото е 15 страници, ето същественото:
В. Заключение
8.14 Обжалваното решение е издадено без спазване на основните процедурни правила от орган, който не е имал съответни правомощия. Следователно то следва да бъде отменено или по-скоро просто обявено за нищожно.
8.15 Лицензът на жалбоподателя се възстановява в рамките на 30 дни от уведомяването за това решение.
8.16 Ако счете, че действията или бездействията на жалбоподателя може да са представлявали нарушения на Правилника на UCI, БФК е задължена да започне надлежно производство срещу жалбоподателя пред Дисциплинарната комисия на БФК. В такъв случай Дисциплинарната комисия на БФК се приканва да проведе производството, спазвайки основните процедурни правила и гаранции и правилно и справедливо прилагайки Правилника на UCI.
IX. Разноски
9.1 Правилникът на UCI не предвижда разпределение на разноските в случай на обжалване по член 12.5.012 от Правилника на UCI.
9.2 Въпреки това, съгласно член 12.6.001 от Правилника на UCI, Комисията ще вземе решение по всеки процедурен въпрос, който не е предвиден в Част 12 от Правилника на UCI.
9.3 В настоящия случай Комисията счита, че предвид основните недостатъци, засягащи обжалваното решение, е уместно БФК да допринесе значително за разходите по производството, които възлизат на 3 000 швейцарски франка.
X. Решение
9.4 Дисциплинарната комисия на UCI издава следното решение:
– Жалбата, подадена от жалбоподателя на 18 февруари 2025 г. срещу решението на Управителния съвет на БФК от 5 февруари 2025 г., се потвърждава;
– Решението, взето от Управителния съвет на БФК срещу жалбоподателя на 5 февруари 2025 г., се обявява за нищожно;
– Лицензът на жалбоподателя се възстановява в рамките на 30 дни от уведомяването за това решение;
– БФК ще заплати на UCI сума от 3 000 CHF (три хиляди швейцарски франка) като принос към разноските по производството.
С две думи – UCI ми връща лиценза. Изключително некадърно свършена работа от УС, в разрез с всякакви устави, разпоредби и правила.
На 5.08.2025 г. в 15,26 ч. нормалните хора получиха възмездие за репресиите и тормоза. Етичната комисия на UCI наказа Председателя на УС на БФК Евгений Герганов и Заместник председателя Данаил Ангелов с по две години забрана да управляват колоезденето в България под каквато и да е форма и с по две години забрана да организират колоездачни събития под каквато и да е форма. Целия текст е изпратен до всички федерации, членове на UCI и е публикуван на страницата на UCI – The UCI Ethics Commission issues decisions concerning officials of the Bulgarian Cycling Federation | UCI. Ето извадка:
Установено е, че г-н Герганов и г-н Ангелов са действали в нарушение на членове 5 (Общи принципи), 6.4 (Защита на физическата и психическата неприкосновеност) и 7.4 (Конфликт на интереси) от Кодекса. Установено е също, че г-н Ангелов е нарушил член 8.1 (Манипулиране на колоездачни събития) от Кодекса.
Нарушенията на член 5 от Кодекса са свързани със злоупотреба с власт от страна на президента и вицепрезидента поради многократни действия, насочени към консолидиране на личен контрол над Националната федерация, по-специално чрез модифициране на вътрешни структури и отмъщение срещу опоненти и като цяло поставяне на собствените интереси над приложимите правила.
По подобен начин е установено, че и двамата не са се справили по подходящ начин със ситуации на конфликт на интереси (член 7.4 от Кодекса) и са участвали в значителен брой решения, в които са имали лични и конфликтни интереси.
Нарушенията на разпоредбите, свързани със защитата на физическата и психическата неприкосновеност [член 6.4 от Кодекса], във връзка с член 2.1 (Психологическо насилие) от Приложение 1], се отнасят до инциденти на словесно нападение и сплашване срещу членове на колоездачната общност, в които са участвали длъжностни лица на Националната федерация, включително самият г-н Ангелов, и за които нито г-н Герганов, нито г-н Ангелов са предприели мерки, за да предотвратят възникването им, нито са реагирали на тях. Освен това, бездействието на г-н Герганов е счетено за нарушение на задължението за докладване съгласно член 3.1 от Приложение 1 към Кодекса.
Установено е също, че г-н Ангелов е нарушил член 8.1 от Кодекса за участието си в нередовни промени в стартовите списъци и улесняване на аномалии във времето в официални състезания, предоставяне на неправомерни предимства на определени спортисти и подкопаване на спортната справедливост.
В светлината на тези нарушения на Етичния кодекс на UCI и съответното им участие и отговорност като избрани длъжностни лица на Българската федерация по колоездене, Етичната комисия на UCI реши да наложи следните санкции:
• Г-н Герганов: глоба от 10 000 швейцарски франка и двегодишна забрана да заема каквато и да е длъжност в администрацията на БФК или друга организация или управителен орган в колоезденето, както и да организира или заема каквато и да е длъжност като длъжностно лице, организатор на събития или друга роля, свързана с организирането на каквото и да е колоездачно събитие;
• Г-н Ангелов: глоба от 5000 швейцарски франка и двугодишна забрана при същите условия. Международен съюз по колоездене.
Бих искал да отбележа, че Етичната комисия на UCI не е съставена от служители на UCI. Това е елитна адвокатска кантора, която има договор с UCI. Тях не ги интересува кой колко е „велик“. Те гледат документи, закони и правилници.
Това решение е унищожително. Няма друг случай в историята не само на колоезденето, а на спорта като цяло, в който да са наказани Председател и Заместник председател на национална спортна федерация. При това толкова драстично. И вместо двамата господа и целия УС да се смирят, те се възпалиха – обвиниха UCI в манипулации, фалшификации и че решенията за наказанията им са на база на недоказани доноси. Заради тези твърдения в UCI има образувано ново дело. Чакаме решенията по него но подозирам, че този път ще пострада цялата федерация, защото УС прикрива и подпомага наказаните. Никой член на УС не излезе и не предложи наказаните да напуснат. Напротив – то не бяха прес конференции, прес съобщения, имейли и какво ли още не с един и същи наратив – всичко е скалъпено и ние сме невинни. УС забрави главната си цел – да ръководи колоезденето, а не да брани провалени негови членове с цената на всичко. Имаме съмнения, че в стремежа си да си прикрие следите, УС не винаги действа в синхрон със закона. Към момента в Прокуратурата на Република България има образувано досъдебно производство за подмяна на протоколи от заседания на УС на БФК.
Данаил Ангелов и Евгений Герганов са обжалвали наказанията си в Спортния арбитражен съд в Лозана. Изгледите им да спечелят там са илюзорни. Арбитражът е отхвърлил молбата им за спиране на действието на наказанията им, докато делото се разгледа по същество.
Данаил Ангелов загуби и в българския съд. Опита се да ме осъди, че съм го обидил и в следствие на това станал тревожен и си загубил съня. Не му се получи.
В резултат на всички тези скандали се оттегли единственият спонсор на БФК, който подпомагаше административното обслужване на федерацията. Това означава финансов колапс в рамките на няколко месеца.
Все повече чета, как едно вече бивше МТБ величие, споменато по-горе, работило за чест и слава. Даже си отделял от залъка, за да има състезания. Схемата е доста по-прозаична – пари. Въпросното бивше величие организира по повече от 10 състезания на сезон. Да кажем 10. По 120 участника средно, по 100 лева такса се получава нелошата сума от 120 000 лева за година. А в някои състезания има и по над 200 участника. В тази сума не са включени парите от спонсорите. Желая на всеки тези успехи, но не на цената на манипулации на времена и заплахи.
Какво пропуснахме, докато изривахме тинята от колоезденето? Много. Лишихме децата и спорта от развитие. Вместо да вложим усилия в изграждане, ние се борихме да не бъдем унищожени. Имах намерения да правя Курбел Академия за млади таланти, състезания, събития, а изписах стотици имейли, говорих хиляди часове по телефона.
Хубавото е, че след всичко, което се случи, българското колоездене се изчисти от едно раково образувание, тровещо го повече от 15 години. И че децата и техните батковци и каки най-накрая ще могат да се състезават помежду си на трасетата, а не с някой зад компютъра.
Радва ме и фактът, че все повече хора смело заявяват позицията си, без да се страхуват от репресии.
Какво следва? Следват дела срещу БФК за стотици хиляди лева обезщетения. От официалния имейл на федерацията беше изпратен имейл до мои бизнес партньори, нямащи нищо общо с БФК. В този имейл са написани неверни твърдения и откровени лъжи. Опитът за дискредитирането ми се провали, но ми нанесе сериозни щети и БФК ще си плати.
Следват дела за десетки хиляди лева за публикуване на личните данни на страницата на БФК на другите двама наказани.
Следва нов сигнал в Прокуратурата за евентуални финансови злоупотреби от УС на БФК за десетки хиляди лева.
До тук ви представих една малка част от нещата, които се случиха в колоезденето през последната година и половина. Аз и всички ние, които извоювахме свободата в нашия спорт, платихме висока цена. Стотици часове работа, писане на мейли, становища, събиране на доказателства, разговори. Лишихме семействата си и собствените си деца от внимание. Отрази се и на работата ни. Но ако се наложи ще извървя отново същия път. И ще го направя без да се замисля. Не знам колко от децата ще станат елитни спортисти но знам, че те ще пораснат. И всички ние – родители, треньори и председатели на клубове, трябва да ги възпитаме като честни и смели младежи.
Ето затова беше всичко.




